Skocz do zawartości

Witaj na AF Club - forum foto i video :-)
Zarejestruj się już teraz aby uzyskać dostęp do rewelacyjnych funkcji. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mógł tworzyć tematy, pisać posty, dodawać zdjęcia do galerii na forum, uczestniczyć w świetnych fotograficznych pojedynkach, konkursach, budować grupę znajomych w swoim profilu, wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować status, zarządzać profilem i wiele innych. Dołącz do naszej społeczności miłośników foto i video już teraz! Ten komunikat zostanie usunięty po zalogowaniu.
Logowanie Nowe konto
Zdjęcie

Lightroom cz.1 jak zacząć?

adobe lightroom lightroom jak obrabiać

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1
kris

kris

  Stały bywalec

 • Moderator
 • 1469 postów
 • Locationsilesia

Adobe Photoshop Lightroom to zdecydowanie najpopularniejszy program do obróbki zdjęć w formacie RAW. 
Swoją przygodę z formatem RAW rozpoczynałem dwukrotnie. Było to wiele lat temu, ale pamiętam jakby to było dziś. Za pierwszym razem zaczynałem w Adobe Photoshop korzystając z CameraRAW. Niestety nie byłem w stanie przebrnąć przez ten program. Nie grzeszy on intuicyjnością. Poddałem się i wróciłem do JPG. Za drugim razem skorzystałem właśnie z Lightroom'a. Przy całej masie wad tego programu trzeba przyznać autorom, że jest intuicyjny. Ma mnóstwo funkcji, ale nie bombarduje nimi.
Nie jestem wybitnym specjalistą od obróbki w LR, ale wykonuję rocznie ok. 100 tysięcy zdjęć. Niemal wszystkie przechodzą przez Lightrooma. Stał się dla mnie podstawowym narzędziem do selekcji i obróbki RAW-ów. Spędzam z tym programem dość czasu bym mógł się z Wami podzielić wiedzą i odkryciami, które przyszły z czasem.
 

01_LR.jpg

 
Mimo intuicyjności tego programu, zdaję sobie sprawę, że w pierwszej chwili można się czuć zagubionym. Często uczę się korzystać z nowego oprogramowania (ostatnio padło na Adobe Premier - giga kombajn do montażu filmów) i wiem, że trudno jest przebrnąć przez ten pierwszy moment, kiedy wszystko jest nam obce, nie wiemy jak zacząć, co gdzie jest. Łatwo wtedy wpaść w wir szukania wad nowego, co prowadzi do porzucenia tematu i korzystania z dotychczasowych rozwiązań. Właśnie dlatego postanowiłem przybliżyć Wam ten program. Postaram się w serii kilku artykułów opisać zarówno podstawy programu, jak i ciekawostki, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które mogą się Wam przydać. 
 

02_LR1.jpg

powiększ >>

 
Aktualnie pracuję na ostatniej pudełkowej wersji oznaczonej numerem 6.14, ale mam dostęp do najnowszej edycji LR Classic CC i w razie potrzeby pokażę Wam najnowsze narzędzia. Adobe poskąpiło nowości, dlatego póki co nie skusiłem się na wersję abonamentową.
 
Kawa zaparzona? Lightroom ściągnięty?
No to zaczynamy!
 
Jak otworzyć, jak obrobić, jak zapisać? 
To co najbardziej dziwi, to brak możliwości otwarcia zdjęcia, jego edycji i zapisania wprowadzonych zmian. 
W mocnym skrócie sposób pracy w Lightroomie można sprowadzić do tego jednego zdania:
zdjęcia importujemy do biblioteki, następnie edytujemy w panelu "develop", by finalnie wyeksportować zdjęcia we wskazane miejsce, w wybranym formacie (np. JPG).
 
 

Panele, Moduły?!

02_LR1-panele.jpg

powiększ >>

 
Co to i po co takie coś w programie do edycji zdjęć? Po to by korzystać z szerokiej palety możliwości, które oferuje Lightroom! Ponieważ jest to kombajn, który nie skupia się wyłącznie na edycji zdjęć.

Panele w krótkich słowach:
1. Library (Biblioteka)
Tutaj importujemy zdjęcia, możemy je katalogować, opisywać, oceniać, a nawet wprowadzać podstawowe korekcje.

02_LR1.jpg

powiększ >>

 
2. Develop (Edycja)
To najważniejsze miejsce. Tutaj dzieją się cuda, dzięki którym z naszych plików możemy wyciągnąć co najlepsze. 

03_LR1-Develop.jpg

powiększ >>

 
3. Map (Mapa)
Coś dla podróżników, małych i dużych. Mój podstawowy aparat posiada wbudowany GPS, więc w tym module widzę lokalizację. W przypadku zdjęć z aparatów bez GPS'a Adobe umożliwia w prosty sposób ręczne dodawanie lokalizacji.

04_LR1-Map.jpg

powiększ >>

 
4. Slideshow (Prezentacja zdjęć)
Za pomocą tego utworzymy prezentację zdjęć, czy nawet film poklatkowy (tzw.timelapse).

05_LR1-Slideshow.jpg

powiększ >>

 
5. Print (Druk)
Przygotowanie zdjęć dla drukarek z wykorzystaniem profili i ustawień papieru.

06_LR1-Print.jpg

powiększ >>

 
 
Od czego zaczynam? Od XMP!
Tak! OD XMP. Brzmi jak jakaś technologia NASA, a jest to najistotniejsza opcja, od której zaczynam pracę na świeżo zainstalowanym Lightroomie. Dzięki włączeniu funkcji XMP, wszystkie nasze zmiany, które wprowadzimy na zdjęciu zostaną zapisane w pliku "nazwa-zdjecia.XMP". Cała historia zmian, krok po kroku, od zera do końca będzie dla nas dostępna tak długo, jak długo będziemy posiadać ten plik (waga jednego pliku nie przekracza u mnie 10KB, czyli tyle co nic). Jeśli nie włączymy tej funkcji, Lightroom będzie przechowywać te informacje w swojej pamięci. Jeśli jednak zmieni się ścieżka naszego katalogu zdjęć, czy chociażby w przypadku reinstalacji systemu lub samego programu utracimy wszystkie informacje na temat obrobionych zdjęć i będziemy zmuszeni raz jeszcze edytować zdjęcia, od zera. Także czym prędzej polecam przejść do zakładki EDIT -> Catalog Settings lub skrótem CTRL+ALT+ ,  Pojawi się takie okno:

07_LR1-XMP.jpg

powiększ >>

W zakładce "Metadata" zaznaczamy  "Automatically write changes into xmp". Od teraz wszystkie zmiany pojawią się w pliku XMP, w katalogu, w którym są nasze zdjęcia.
 
Co tu tak pusto?

08_LR1-start.jpg

powiększ >>

 

 

Teraz możemy ruszać - zaczynamy od importu zdjęć do biblioteki. 
Wersja uproszczona, czyli import całego katalogu w prosty i dobrze znany z innych programów sposób. By z niego skorzystać należy kliknąć przycisk "Import" wraz ze wciśniętym klawiszem ALT 

09_LR1-import-catalog.jpg

powiększ >>

 

Wersja standardowa, czyli korzystanie z okna importu (przycisk import w dolnym lewym rogu lub skrótem CTRL+SHIFT+i)
Tutaj opcji do wyboru jest cała masa, z których możemy, ale nie musimy korzystać.
W pierwszej kolejności wybieramy co chcemy zrobić: skopiować wraz z konwersją do DNG (autorska wersja RAW od Adobe), skopiować pliki (np. z karty pamięci na dysk komputera), przenieść je lub po prostu dodać do biblioteki.

10_LR1-import.jpg

powiększ >>

 

Z lewej strony wybieramy katalog:

11_LR1-import.jpg

powiększ >>

 

W środkowej części pojawiają się miniaturki. Na dole zaznaczamy lub odznaczamy wszystkie zdjęcia:

12_LR1-import.jpg

powiększ >>

 

Z prawej strony możemy:  
- ustawić jakość podglądu zdjęć,
- zdecydować czy chcemy zbudować "Smart previews" (o tym później),
- dodać do kolekcji,
- wprowadzić presety (gotowe szablony edycji) do importowanych zdjęć,
- wprowadzić gotowe opisy do zdjęć (np. dotyczące autorstwa),
- dodać słowa kluczowe, ułatwiające katalogowanie i późniejsze wyszukiwanie.

13_LR1-import.jpg

powiększ >>

 

 
Kończymy klikając "import":

14_LR1-import.jpg

powiększ >>

 

 

 

Nasza biblioteka powiększy się o wskazane zdjęcia. Brawo my! Przechodząc do panelu Develop (skrót: D na klawiaturze) możemy zacząć zabawę, magię, czy jak kto woli edycję zdjęć. O mocy tego panelu opowiem w następnej części, ale nie bójcie się z niej sami korzystać. W każdej chwili będziecie mogli cofnąć wprowadzone zmiany. Poniżej przykład zdjęcia przed i po obróbce:

16_LR1-przed-po.jpg

powiększ >>

 

 

Po skończonej zabawie suwakami należy zdjęcie wyeksportować. Tak, by z pliku RAW powstało zdjęcie w formacie np. JPG.
Eksport najszybciej wywołać skrótem (tak, uwielbiam je!): CTRL+SHIFT+E lub przechodząc do modułu Library i klikając Export w dolnym lewym rogu (obok Import).
Pojawi się okno eksportu, w którym wybieramy m.in.: lokalizację, nazwę, rozmiar i jakość zdjęć itd. Po kliknięciu "Export" rozpocznie się proces, który w zależności od szybkości komputera, dysku oraz ilości zdjęć potrwa długo lub bardzo, baaaardzo długo. 

15_LR1-Export.jpg

powiększ >>

 

 

I już!

Prawda, że nie bolało? Mam nadzieję, że udało mi się w prosty sposób wprowadzić Was do świata cyfrowej ciemni. 

W następnej części opiszę moduł edycji "Develop".


 • Emilioor lubi to

FF + 14 | 35 | 55 | 85 | 135 | 500 
thank god i'm a photographer


#2
Emilioor

Emilioor

  Początkujący

 • Użytkownicy
 • Pip
 • 2 postów

Dobre! Zdecydowanie czekam na kolejneRównież z jednym lub większą ilością słów kluczowych: adobe lightroom, lightroom jak obrabiać

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych